Nutritional Supplements
- (27)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (27)
- (1)
- (107)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (9)
- (2)
- (9)
- (8)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (59)
- (55)
- (53)
- (36)
- (1)
- (25)
- (8)
- (19)
- (1)
- (4)
- (4)
- (36)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | ITS Premix |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Bacto™ TC Yeastolate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto TC Yeastolate is an animal origin-free hydrolysate from the water-soluble portion of autolyzed yeast. This supplement contains a mixture of peptides, amino acids, carbohydrates (simple and complex), nucleosides, and vitamins. Derived from the same yeast strain as Difco TC Yeastolate, ultra-filtered (UF), this product has a slightly different nutritional profile because it was not ultra-filtered.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Bacto |
Corning™ Endothelial Cell Growth Supplement (ECGS)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for endothelial cell culture
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|
Corning™ ITS+ Premix Universal Culture Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS+ Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
| Content And Storage | Store frozen |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 29.2 mg/mL |
Corning™ glutaGRO Supplement
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stabilized dipeptide form of L-Glutamine
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Difco™ Yeast Extracts are concentrates of the water-soluble portion of autolyzed Saccharomyces cerevisiae cells derived from primary grown baker's yeast.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Product Line | Difco |
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Source | Yeast, animal origin-free |
| Product Line | Difco |
| Cell Type | Bacteria |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B Liquid Nutrient Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO CD EfficientFeed™ B Liquid Nutrient Supplement
MP Biomedicals™ SupraGLN™ 100X
SupraGLN™, L-alanyl-L-glutamine dipeptide, (pronounced soo-pra gloo-tuh-meen), is a convenient alternative to L-glutamine, which is a key amino acid utilized in mammalian cell culture media.
| Formulation | 43.44 g/L of AlaGln in 0.85% Sodium Chloride |
|---|---|
| pH | 4.7 to 6.0 |
| Concentration | 1X, 2 mM, 430 μg/mL |
| Sterility | Sterile |
| CAS | 84604-16- |
|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Amicase |
Gibco™ Difco™ TC Yeastolate, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhance cell culture performance with Gibco™ Difco™ TC Yeastolate Ultra-Filtered (UF) Low Bioburden while also mitigating risk in bioprocessing methods.
| Product Type | TC Yeastolate |
|---|---|
| Form | Powder |
| Color | Beige |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Preparing bacterial, insect, and mammalian cell culture media |
Corning™ MEM Amino Acid Solution
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Without L-Glutamine